KIRKAMBAR

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN ANTALYA’YA KÜLTÜREL MİRASI KORUMA DESTEĞİ

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’deki kültürel mirası koruma amaçlı projelere yaptığı hibe desteği almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşları açıklandı.

“Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II Hibe Programı”nca desteklenecek projeleri hazırlayan Türkiye, İspanya ve Almanya’dan 22 sivil toplum kuruluşu arasında Antalya Kültürel Miras Derneği de (ANKA) yer aldı.

Kısa adı KIRKAMBAR olan “Teke Yaylası, Elmalı’da Geleneksel Tahıl Ambarları ve Arı Serenlerinin Belgelenmesi, Sayısallaştırılması ve Tanıtımı” adlı proje Elmalı İlçesi’ndeki kırsal mimarlık mirasının korunmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

KIRKAMBAR projesinin uluslararası ortaklığını Avusturya’daki Anadolu Akdeniz’i Kültür Mirası Dayanışma Derneği (Diskeles Synergie zum Kulturerbe des Anatolishen Mittelmeerraums/DİSKELES) üstlenirken Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi de yerel ortaklar arasında bulunuyor.

ANKA Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selda Baybo’nun yürütücülüğünü üstlendiği KIRKAMBAR projesi Türkiye ve Avusturya’dan akademisyenlerin ve kültürel miras koruma uzmanlarının yer aldığı bir ekip tarafından toplam 13 ayda tamamlanacak.